Relacja z wyjazdu do Verdun we Francji w ramach realizacji projektu CIVEEL

W dniach 30.09.2018 do 06.10.2018 dwóch uczniów naszej szkoły Kamil Grzegorczyk oraz Mikołaj Wrona wraz z nauczycielem Beatą Michalską wyjechali do Francji, gdzie w ramach umowy o partnerstwie pomiędzy szkołami zawodowymi, realizowali europejski projekt ERASMUS+ CIVEEL: „Współpraca w zakresie kształcenia zawodowego na rzecz europejskiego rynku pracy”. Nasi uczniowie z klasy o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych (klasa 2bt) realizowali 5-dniowy staż w partnerskiej szkole Lycée Professionel Alain Fournier w Verdun.

Na miejscu spotkali nie tylko gospodarzy ale również dwie polskie koleżanki z Zespołu Szkół z Janowa Lubelskiego i dwóch czeskich kolegów z Hotelovej školy z Frenstatu pod Radhostem. Celem całego przedsięwzięcia była wymiana dobrych praktyk.

Francuscy nauczyciele wraz z uczniami przygotowali dla gości atrakcyjny program pobytu, polegający nie tylko na realizacji stażu ale również poznaniu kultury regionu. Ogromne wrażenie zrobiła na nas szkoła wraz z całym kampusem, kantyną i świetlicą, nowoczesną restauracją i mini-hotelem, doskonale wyposażoną kuchnią, piekarnią i ciastkarnią.  Codziennie nasi uczniowie brali udział w zajęciach w kuchni, gdzie wraz z obcojęzycznymi kolegami, pod okiem francuskich szefów kuchni oraz nauczycieli, przygotowywali przystawki, wykwintne dania główne i fantastyczne desery. Była to dla nich świetna okazja, by porównać swoje umiejętności zawodowe  - ale także językowe.  Młodzież rozwijała talenty kulinarne i delektowała się tradycyjnymi francuskimi potrawami. Na każdym kroku wszyscy uczestnicy wyjazdu odkrywali nowe smaki. Uczniowie wspólnie piekli bagietki w szkolnej piekarni i ciastka w pracowni cukierniczej. Jednak największe wrażenie wywarła na nas, jako gościach,  organizacja pracy w kuchni i obsługa klonsumentów w szkolnej restauracji.

Zwiedziliśmy restaurację (wraz z piekarnią i cukiernią) Au Moulin des Gourmandises, gdzie zjedliśmy pyszny lunch. Poznaliśmy szefów kuchni w restauracji Poivre Rouge, ale to wizyta w The Sherlock Pub Restaurant była strzałem w dziesiątkę! Szef kuchni odkrył przed nami swoje królestwo, kuchnię, chłodnię, wyjaśnił  także sposób przygotowania i ekspedycji potraw. Doskonale prosperująca restauracja gości dziennie około 500 klientów, a pracuje w niej 11 profesjonalnych szefów kuchni. Organizacja pracy w takim lokalu budzi podziw.

Kolejną atrakcją była wizyta w fabryce drażetek Dragees Braquier w Verdun. Poznaliśmy cały proces produkcji  ręcznie robionych cukierków - a należy wspomnieć, że firma powstała w 1220 roku. Następnie w trakcie krótkiego spaceru po centrum zwiedziliśmy Cytadelę i Katedrę w Verdun.

Gospodarze zaprosili nas do zwiedzenia hotelu w Le Petit Monthairon, gdzie właścicielka zaprezentowała nam pokoje, sale restauracyjne, kuchnię, spa, jak również zabytkową kaplicę, znajdującą się w obrębie posiadłości. Zdradziła nam szczegóły pracy hotelarza. Piękna pogoda zachęcała do spaceru po ogromnym parku wokół hotelu.

Wyjazd do Verdun to dla nas również ważna lekcja historii. Miasto jest symbolem francuskiego oporu I Wojny Światowej. Zwiedziliśmy miejsce bitwy pod Verdun (1916r.), Fort de Vaux, oraz Ossuarium Douaumont.

W ostatnim dniu pobytu w trakcie spotkania podsumowującego realizację projektu, wymieniliśmy się wrażeniami z naszymi przyjaciółmi i omówiliśmy zdobyte we Francji doświadczenia. Wspólne wyjście na kręgle umocniło nas w przekonaniu, że Francuzi są sympatyczni, otwarci, mają poczucie humoru i lubią rywalizację.

Miłą niespodziankę w postaci tortu urodzinowego przygotowali dla Mikołaja francuscy koledzy wraz z szefem kuchni  i nauczycielami.

Wyjazd do Verdun był dla uczniów świetnym egzaminem z angielskiego, ale trzeba przyznać, że nie mieliśmy problemów z komunikacją! Nauczyliśmy się nowych słówek w języku francuskim, powitań i zwrotów grzecznościowych.

Nowe doświadczenia, nowe smaki i moc pozytywnych emocji towarzyszyły nam cały czas podczas pobytu we Francji! Zdecydowanie polecamy kuchnię francuską!!!

Beata Michalska

Autor: Iwona Lipiec